EPS (expandovaný polystyrén) je spoľahlivý tepelný a zvukovo-izolačný materiál. V súčasnosti patrí medzi najrozšírenejšie izolačné materiály, najmä vďaka jeho všestrannosti a vynikajúcim vlastnostiam.
Ako sa vyrába?
Expandovaný polystyrén je tuhý penový plast. Základnou surovinou na výrobu EPS je chemická látka – styrén, ktorá sa získava z ropy. Zo styrénu sa v procese polymerizácie stáva polystyrén, ktorý je vo forme malých bielych guľôčok. Polystyrén sa následne expanduje – zahrieva a vystavuje sa vodnej pare a nadúvadlu. Expanzia umožňuje spojenie polystyrénových guľôčok do kompaktného tvaru želanej formy, t.j. do blokov, tvaroviek, pásov a podobne. Ako nadúvadlo sa využíva pentán, ktorý spôsobuje, že každá guľôčka polystyrénu niekoľkonásobne zväčší svoj objem.
Výhody EPS CARBON
1. VÝBORNÝ TEPELNÝ IZOLANT
EPS je charakteristický nízkym súčiniteľom tepelnej vodivosti λ , ktorý charakterizuje schopnosť materiálu viesť teplo. λ sa pohybuje v rozmedzí od 0,031 W/m.K (EPS CARBON 70 THERM) do 0,038 W/m.K (EPS CARBON 70 F). EPS taktiež dosahuje vysoké hodnoty tepelného odporu R, ktorý vyjadruje tepelno-izolačné vlastnosti materiálu. Táto hodnota sa pri hrúbke 50 mm pohybuje v rozmedzí od 1,30 m2K/W do 1,60 m2K/W. Miera tepelného odporu EPS sa v priebehu času nemení. Táto vlastnosť EPS umožňuje udržiavať stabilné vnútorné teploty a znižuje spotrebu energie na vykurovanie a chladenie.
2. VYSOKÁ PEVNOSŤ V TLAKU, ŤAHU A OHYBE
EPS je rezistentný materiál, ktorý odolá rôznym namáhaniam a nárazom. Táto vlastnosť zároveň umožňuje použitie EPS na terasy plochých striech, priemyselné podlahy a pod.
3. ROZMEROVÁ STABILITA
EPS je považovaný za spoľahlivú izoláciu, keďže si zachováva svoj tvar a veľkosť aj keď je vystavený zmenám teploty alebo vlhkosti. EPS sa za normálnych podmienok nedeformuje, nekrčí ani nerozťahuje. Maximálna zmena rozmerov EPS je menšia, ako 2 % a predvídateľné vlastnosti materiálu znamenajú, že je konzistentný počas celej svojej životnosti.
4. JEDNODUCHÁ MANIPULÁCIA A INŠTALÁCIA
Keďže EPS tvorí z 98 % vzduch, je to jeden z najľahších stavebných materiálov. Táto vlastnosť umožňuje jednoduchú manipuláciu a inštaláciu. Jeho nízka hmotnosť tiež znižuje zaťaženie nosnej konštrukcie a náklady na transport. Okrem toho môže byť inštalovaný za akýchkoľvek poveternostných podmienok, čo pomáha minimalizovať oneskorenie výstavby.
5. ODOLNOSŤ PROTI VLHKOSTI A VODE
EPS si zachováva svoje izolačné vlastnosti aj vo vlhkom alebo mokrom prostredí. Túto vlastnosť oceníte pri aplikácii tepelných izolácií za zhoršených klimatických podmienok, prípadnom zatečení do konštrukcie, zvýšenej kondenzácii v konštrukcii a pri nesprávne prevedených detailoch. Minimálna nasiakavosť taktiež spôsobuje, že je EPS odolný voči plesniam a hnilobe.
6. ZVUKOVO-IZOLAČNÉ VLASTNOSTI
EPS je možné aplikovať na miesta, kde je požadovaná zvuková izolácia, ako sú steny, stropy alebo podlahové systémy budov. Tým môže prispieť k vytvoreniu tichšieho a pokojnejšieho prostredia bez hluku.
7. EKOLOGICKÁ NEZÁVADNOSŤ
Výrobky EPS CARBON sú vyrobené pomocou najnovších technológií bez obsahu freónov (CFC a HCFC).
8. CHEMICKÁ ODOLNOSŤ
EPS je odolný voči mnohým chemikáliám, olejom či rozpúšťadlám. Nereaguje s bežnými látkami, vďaka čomu je vhodný na použitie v rôznych prostrediach.
Možnosti aplikácie EPS polystyrénu
- Steny
- Stropy
- Podlahy
- Priečky
- Izolácie s vyššími požiadavkami na pevnosť v tlaku a ohybe
Známe typy EPS
- Klasický biely EPS – je najčastejšie používaný typ EPS, ktorý slúži na zatepľovanie fasád, striech a podláh.
- Sivý EPS – funguje na princípe pridania grafitu do polystyrénu, čím sa zlepšujú jeho tepelno-akustické izolačné vlastnosti.
- EPS perimeter – expandovaný penový polystyrén vo forme dosiek pre náročnú tepelnú izoláciu budov v priamom kontakte s vlhkosťou.