Minerálna izolácia

Kamenná vlna, známa aj ako čadičová vlna, predstavuje špecifický typ minerálnej vlny. Vyrába sa predovšetkým zo sopečných hornín vrátane čadiča, dolomitu a podobných hornín. Izolačné produkty z kamennej vlny spájajú mechanickú odolnosť s vynikajúcim tepelným výkonom, požiarnou bezpečnosťou a vhodnosťou pre vysoké teploty. Bitumat s.r.o. je zmluvným partnerom výrobcov – Petralana a Rockwool, ktorých produkty sú vhodné na tepelnú izoláciu fasád, striech a stropov.


VÝHODY KAMENNEJ VLNY

1. NEHORĽAVOSŤ

Kamenná vlna je nehorľavá – odoláva teplotám až 1000 °C, je teda jedným z najbezpečnejších izolačných materiálov, ktorý významne zvyšuje požiarnu bezpečnosť budov. Kamenná vlna je klasifikovaný ako Eurotrieda A1 – najvyššia európska požiarna trieda stavebných materiálov.


2. VYSOKÁ ÚROVEŇ TEPELNEJ IZOLÁCIE

Kamenná vlna udržiava stabilnú teplotu v budove počas celého roka. Vytvára tak priaznivú mikroklímu a tepelnú pohodu v miestnosti. V zime zabraňuje únikom tepla, v lete pomáha obmedziť prehrievanie interiéru. Kamenná vlna minimalizuje spotrebu energie a pomáha tým šetriť náklady na vykurovanie a chladenie.


3. AKUSTICKÁ POHODA

Kamenná vlna pohlcuje a tlmí nežiaduci hluk, ktorý prichádza z okolia alebo vzniká vo vnútri budovy. Minimalizuje šírenie hluku a pomáha vytvoriť tiché prostredie. Významne tak prispieva k zvýšeniu akustickej pohody v budove.


4. DLHODOBÁ STÁLOSŤ

Dlhodobá stálosť je veľmi dôležitou vlastnosťou kamennej vlny – vďaka špeciálnej štruktúre je tvarovo stála, pružná, zachováva si svoju hrúbku i tvar. Svoje vlastnosti si zachováva aj pri zmenách teploty či vlhkosti. Izolácie z kamennej vlny zostávajú plne funkčné desiatky rokov.


5. ODOLNOSŤ PROTI VODE A VLHKOSTI

Kamenná vlna neabsorbuje vlhkosť ani vodu z okolitého prostredia. Taktiež rýchlo schne pri normálnej izbovej teplote a udržuje konštrukcie v suchu. Umožňuje výrazne rýchlejšie vysychanie betónových konštrukcií ako iné nepriepustné izolačné materiály. Takisto nehromadí vlhkosť v konštrukciách, čím rýchlo odhaľuje prípadné úniky vlhkosti a nedovoľuje kondenzácii vo vnútri izolácie.


6. PAROPRIEPUSTNOSŤ

Kamenná vlna je paropriepustná a zachováva priedušnosť stien. Priedušná izolácia neposkytuje živnú pôdu pre plesne, huby a mikroorganizmy. Prispieva k vytvoreniu zdravej a priaznivej mikroklímy v budove.


7. OBNOVITELNOSŤ

Kamenná vlna, ako prírodný materiál môže byť mnohokrát spracovávaná a znovu recyklovaná. Ide o veľmi dôležitý aspekt z hľadiska ochrany životného prostredia a zásad udržateľného rozvoja. Kamenná vlna predstavuje trvalo udržateľný a prakticky nevyčerpateľný prírodný zdroj.


MOŽNOSTI APLIKÁCIE KAMENNEJ VLNY

  • kontaktné fasády
  • prevetrávané fasády
  • ploché strechy
  • šikmé strechy a priečky
  • stropy a podhľady
  • priemyselné stavby
  • technické zariadenie budov a protipožiarna ochrana